Refakat izni gerçekleri

Hastanede bir yakını tedavi gören devlet memurlarına Refakat izni verilmesi konusu 2011 yılında mevzuata girmiştir.

Refakat izni gerçekleri
Bu içerik 4351 kez okundu.

Hastanede bir yakını tedavi gören devlet memurlarına Refakat izni verilmesi konusu 2011 yılında mevzuata girmiştir. Uygulamada bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki yöneticiler refakat izni için gerekli olan belgede memurun adının bulunması gerektiği, hastanın başka bir yakınının bulunmaması gibi şartlar öne sürerek refakat izni vermemek için uğraşmaktadırlar.

Hem kanunda hem de yönetmelikte, refakat izni alınabilmesi için gerekli olan hastane raporunda memurun isminin bulunması gerektiğine dair bir hüküm yer almamaktadır. Yine, refakat izninin verilebilmesi için, hasta kişiye bakabilecek başka bir yakının bulunmaması şartı da mevzuatta yer almamaktadır. Ancak, uygulamaya esas görüşler veren Devlet Personel Başkanlığı'nın önemli mütalaasına rağmen, bazı yöneticiler bazen başka yakını bulunduğu, bazen de memurun ismi raporda yok diye refakatizni vermemektedir. Oysa alınan idare mahkemesi kararları, kanun ve yönetmeliklerde refakat izni vermemek için bu tür gerekçelerin öne sürülmeyeceği belirtilmektedir. Refakat raporunun ve buna bağlı olarak verilen refakat izninin memur tarafından kullanılmasının önüne geçmek isteyen bazı yöneticilerin bu tür tutum ve davranışları hukuka ve mevzuatlara aykırı bir durum oluşturmaktadır.

Refakat izni süresi de başka bir uyuşmazlık konusu olarak devlet memurlarının karşısına çıkmaktadır. 657 sayılı Kanun'un Hastalık ve Refakat İzni başlıklı 105'inci maddesinde; memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verileceği ve gerektiğinde bu sürenin bir katına kadar uzatılacağı belirtilmiştir.

Refakat izni konusunda bu gerçekler varken idarecilerin tutum ve davranışlarında tutarsızlık oluşmaması ve devlet memurlarının konu hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak için bu makale yayınlanmıştır.

refakat izni refakat izini refaketizni izin izin kullanımı hakkında ile ilgili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı