Kanun Tasarısı TBMM Gündemine Girecek.

Polis Memurlarını İlgilendiren Kanun Tasarısı Meclis Basım Evinde Basılarak Meclis Gündemine Girmek İçin Beklemektedir.

Kanun Tasarısı TBMM Gündemine Girecek.
Bu içerik 7847 kez okundu.

Komisyondan geçen tasarı meclis basım evinde basılarak TBMM gündemine girmek için beklemektedir.

Komisyon raporları, sıra sayısı olarak basımlarını takiben siyasi parti gruplarına, komisyonlara, milletvekillerine ve TBMM Genel Sekreterliği’nde ilgili birimlere dağıtılarak Gelen Kâğıtlar listesinde yayımlanır. Dağıtım tarihi ve saati çok önemlidir. Çünkü komisyon raporu, aksine karar alınmadıkça dağıtımı tarihinden itibaren 48 saat geçmeden görüşülemez. Bu sürenin sonunda komisyon raporları Meclis gündeminin “Kanun tasarı ve teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işler” kısmının en son sırasına girer. 48 saat geçmeden komisyon raporunun gündeme alınmasını Danışma Kurulu önerebilir. Danışma Kurulu, yapılan ilk çağrıda toplanamaz, oybirliğiyle tespit, teklif yapamaz ve görüş bildiremezse, siyasi parti grupları da ayrı ayrı istemlerini Genel Kurula sunabilirler.

Gündemin son sırasına giren bir komisyon raporu ne zaman görüşülür? diye bir soru akla gelebilir. Burada Danışma Kurulu’nun ve siyasi parti gruplarının taleplerinin büyük önemi vardır. Gündemin son sıralarında yer alan bir rapor Danışma Kurulunun önerisi üzerine, Genel Kurul’ca gündemin ön sıralarına alınması her zaman mümkündür.

Uygulamada da Danışma Kurulu’nun önerisi üzerine (Danışma Kurulu’nun toplanamaması halinde grupların önerisi üzerine) Genel Kurul tarafından bu kısımda yer alan işlerin sırası çok sık değiştirilmekte ve kanunlaşması istenen işler ön sıraya alınarak görüşülmektedir. Dolayısıyla, Genel Kurul gündeminde yer alan bir komisyon raporunun son sıralarda bulunması görüşülmeyeceği anlamına gelmediği gibi, bir işin ön sıralarda bulunması da yakın zamanda görüşüleceği anlamına gelmez. 

kanun tasarısı meclis gündemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı