Polislerin haftalık çalışma süresi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personel arasında haftalık çalışma süreleri bakımından adaletsizlikler vardır.

Polislerin haftalık çalışma süresi
Bu içerik 14981 kez okundu.

Özellikle polis ile diğer memurlar arasındaki haftalık çalışma süreleri arasındaki fark dudak uçuklatacak cinstendir. Ayrıca diğer tüm devlet memurları haftalık çalışma süresinin üzerinde bir mesai yaparsa anında ücreti alırken polislerin fazla mesaileri ne ücretlendirilmekte, ne de izin olarak verilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda haftalık çalışma süresinin 40 saat olarak belirlenmesine rağmen Emniyet Hizmetleri sınıfındaki memurlar hariç diğer memurlar bu süreye uygun olarak çalıştırılmaktadır. Haftalık çalışma süresinin dışında 1 saat bile çalışsa diğer memurlar ücretlerini değişik isimler altında alırken polislerin fazla çalışma süreleri hiçbir şekilde ücretlendirilmemektedir. Adalet ve haklar bakımından eşitlik üzerine olması gereken 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu maalesef memurlar arasındaki eşitsizliklere çözüm üretememektedir. Haftalık çalışma sürelerinin her bir devlet memuru açısından eşit olması ve fazla çalışan memurlara ek ücret ödenmesi gerekirken ek ücret almayan tek memur sınıfı emniyet hizmetleri sınıfıdır. Polislerin fazla çalışma ücreti adı altında aldığı aylık ücret ise yaptığı fazla mesainin yanında devede kulak kalmaktadır. Örneğin haftada 2 saat fazla çalışan bir maliye memurunun aldığı ücret polislerin aylık olarak aldığı fazla çalışma ücretinin de üzerindedir. Oysa polislerin haftalık olarak çalıştıkları fazla süreler bazen 60, bazen de 70 saati bulabilmektedir. Bu durum diğer memurlar ile kıyaslandığında neredeyse iki katı süreye denk gelmektedir. Gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında polislerin yaptıkları fazla mesailerin 1 saate 2 saat ücreti şeklinde değerlendirilmesi gerekirken sabit bir ücretle bu sürelerin karşılığının verilmesi adaletsizliğin göstergesi olmaktadır. Ek görevler, normal mesai saatinin bile diğer memurlardan fazla olduğu bir teşkilatın mensuplarının bu adaletsizlik karşısında yapabilecekleri bir şey de yoktur. Sendika, temsilci gibi kanuni örgütlerden muaf olmaları nedeniyle tamamen sağduyulu yöneticiler veya duyarlı siyasetçilerin eline kalmış durumdadırlar.

Polislerin haftalık çalışma sürelerinin diğer devlet memurları için belirlenen sürenin çok üzerinde çalıştırıldıkları, mesai dışında ek görevlerin verildiği ve bu çalışmaları karşılığında fazla mesai ücreti almadıkları, bu ağır çalışma şartları nedeniyle gerek psikolojilerinin, sosyal ve aile hayatlarının bozulduğunu bilmeyen yoktur. Bu ve benzeri nedenlerle memurlar arasındaki adaletsizliği giderecek yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve polislerin haftalık çalışma süreleri göz önünde bulundurularak adil bir ücretlendirme politikasının hayata geçirilmesi gerekmektedir.

fazla mesailer haftalık çalışma süresi memurların çalışma süreleri polisin fazla mesaisi polisler ne kadar çalışıyor polisler ne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı