Şırnak Görev Süresi

Şırnak Merkez ve Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi, Uludere ilçelerine ait görev süreleri.

Şırnak Görev Süresi
Bu içerik 13910 kez okundu.

Şark illerinden biri olan Şırnak'ın zorunlu görev süresi ile ilçelerinin zorunlu görev süreleri aşağıda belirtilmiştir. Şırnak il merkezi ve ilçelerinde görev almak isteyen personelin bilmesi gerekenler ile bu yerleşim yerlerinin durumlarını detaylı olarak açıklamaya çalıştık.

Şırnak Merkez 2 Yıl: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şırnak ilinin ve merkez ilçesinin yönetim merkezi olan şehirdir. Şırnak, tarihsel olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Şehrin geçmişi Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı 'Seyahatname' ve tarihi rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesine dayanır. Bu rivayetlere göre Cizre, tufandan sonra ikinci kez Nuh ve oğulları tarafından inşa edilirken Cizre’nin kızgın sıcağından korunmak için, Şırnak yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir. Şırnak, Nuh'un gemisi kalıntılarının olduğu öne sürülen Cudi Dağı’nın kuzeyinde 'Şehr-i Nuh' adıyla kurulmuş, önceleri "Şerneh", daha sonraki yıllarda ise "Kürdara Şırnak" adını almıştır. Şırnak, tarihte birçok önemli devletin başkentini kendi topraklarında barındırmıştır. Aynı zamanda Guti (Qurtie) imparatorluğunun başkenti olan "Bajarkard" Silopi ilçesi topraklarındadır. İl sınırları içinde bulunan Cudi dağının isminin Gutilerden geldiği düşünülmektedir

Beytüşşebap 2 Yıl: Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Irak ve Suriye sınırlarından ortalama 20 km uzaklıktadır. Habur sınır kapısına adını veren çay Beytuşşebap sınırları içerisinden doğar. İlçede sıcak su kaplıcası bulunmaktadır. İlçe stratejik bir konudadır, Kuzey doğusunda Van, Doğusunda Hakkâri, Kuzey batısında Siirt Güneyinde Uludere, Batısında ise Şırnak bulunmaktadır.

Cizre 2 Yıl: Yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ılık ve yağmurlu bir iklime sahiptir. Yaz aylarındaki sıcaklık kimi zaman +48 °C kadar ulaşmaktadır. Cizre, meteorolojik verilere göre Türkiye'nin en sıcak noktalarından biridir. Enlem ve boylam açısından Cizre'nin konumuna gelince, Dicle Nehri'nin ana mecrasının sağında, uzunluğuna 42 derece ve 11 dakika doğu, genişliğine 37 derece ve yirmi dakika kuzeyde kurulmuştur. Cizre eskiden; Dicle Nehri'nin derin ve akımı hızlı bir kanalıyla etrafı çevrilmiş küçük bir yarımada gibiydi. Bağ ve bahçelerinin çokluğuyla meşhurdu. Şehrin toprakları verimli arazilerden oluşan geniş bir alanı kapsıyordu, bol kazançlı bir üretimi vardı. Ayrıca Cizre, önemli bir ticari konuma da sahipti. Çünkü İpekyolu Cizre'den geçiyordu. Şimdi de sınır kapısına olan yakınlığıyla önemli bir ticaret şehridir Cizre.

Güçlükonak 2 Yıl: İlçe Merkezi’nde açılan bilardo salonu, iki halı saha, ilçe kahvesi ve yapılan düğünler ilçedeki halkın eğlence kaynağıdır. Halkın çoğunluğu bilinçli olup artık çok çocukluluğa karşıdır. Birey bakabileceği kadar çocuk istemektedir. Pederşahi aile sistemi mevcut olduğundan çocuklar evlenseler bile ailenin ekonomik ve sosyal yapısı içinde kalırlar. Ailede kadının söz hakkı son derece kısıtlıdır. Kadın tamamen erkeğe bağlıdır. Ailenin yaşlı erkeği söz sahibidir. Türbe ve ziyaretlere ilgi fazla olup, başlık parası vererek yaşa bakılmaksızın hiç bir toplumsal baskı ile karşılaşılmadan iki veya üç evlilik yapanların sayısı azalma göstermiştir. Kız çocukları genellikle 18-25  yaşları arasında evlendirilirler. Konut İlçe merkezi ve köylerinde önemli bir sorun olmaktan çıkmış beton binalar ve evler daha çok yapılmıştır. Toprak evler yok denecek kadar azdır. Pederşahi aile sisteminin eskisi kadar hakim olmaması birey sayısının fazla olduğu ailelerde ayrı evlere çıkmaya yada geniş evlerinin yapılmasına vesile olmuştur. Mahalli giysi olarak çoğu yerlerde modern kıyafete uygun elbiseler giyilir. Erkeklerin en yaşlıları dediğimiz “eski toprak” tabirini kullandığımız kesim cemedani denilen bir örtü ile başlarını sarmaktadırlar; Genç ve orta kesimdeki bayan ve erkeklerimiz ise günümüz çağına uygun modern giyinirler. Yörede TV ve İnternet cafeler dışında evlerde de internetin kullanılması halkın bilinçli olmasında büyük fayda sağlamaktadır. Halı saha ve basketbol  sahaları da gençlerimizin spor aktivitelerinin yapıldığı mekanlardır. İlçe merkezinde TOKİ Konutları inşaatı tamamlanmıştır..

İdil 2 Yıl: Süryani nüfusunun çoğunlukta olduğu bir İlçe olan İdil'in ilçe merkezine 1970'li yıllardan sonra müslüman köylerin ve göçer ailelerin yerleşmesi, buna karşın Süryani vatandaşların yurt dışına ve büyük şehirlere göç etmesiyle demografik yapısı değişmiştir. Halen İdil'de yaşamakta olan çok az sayıda Süryani aile mevcuttur.[kaynak belirtilmeli] Yeni yeni restore edilen taş evlerle tarihi bir görünüme kavuşmuştur. 2013'te tamamlanan Şırnak Havalimanı'na 14 km uzaklıktadır. İlçede Şırnak Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesi yerleşkesi ile İdil Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Silopi 2 Yıl: Silopi ve çevresinde iki farklı yeryüzü şekline sahiptir. İlçenin kuzeyi, kuzeybatısı ve kuzey doğusu dağlık bir yapı oluşturmaktadır. Dağlık kesim kuzeyden güneye doğru inildikçe düz bir yapıya dönüşür ve güneyde geniş Silopi Ovası uzanır. Silopi Ovası Türkiye-Irak sınırı'na yaklaştıkça alçalır ve Dicle Nehri ile Habur Çayı’nın birleştiği noktada en düşük seviyeye erişir. Cudi Dağı, Silopi’nın kuzeyini tümü ile kaplamaktadır. Cudi dağındaki yaşlı tortullar güneye doğru daha genç oluşumlar üzerine yüklenmiştir. Cudi Dağı’nın en yüksek noktası 2.114 metre olup, Silopi Ovası’na egemen bir konumdadır. Silopi orman ve ağaç yönünden oldukça zayıftır. İklimin etkisi ile bol miktarda zakkum ağaçlarına rastlanır. İlçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Türkiye'nin rekor sıcaklığı 54,7 dereceyle Habur Sınır kapısında kayda geçmiştir.[kaynak belirtilmeli] Toprakların %65’i tarıma elverişli topraklar olup, tarıma elverişsiz olan sadece %15’tir. Platoların oranı ise %20’dir. Silopi ilçesinin yüzölçümü 790 km² olup, güneybatısında Suriye (20 Km), güneydoğusunda Irak (15 Km) devletleri ile batısında Cizre (29 Km), kuzeyinde Şırnak il merkezi (33 Km) ve kuzeydoğusunda Uludere ilçesi (11 Km) ile komşudur.

Uludere 2 Yıl:Uludere halkının %95'i bölgenin en kalabalık nüfusuna sahip olan Kürt aşireti Goyan Aşireti mensuplarından oluşmaktadır. Nüfusun geri kalanı dışardan gelen devlet memuru ve askeri nüfustur. Goyan Aşiretinin birçok kabilesi merkez ve köylerde yaşamlarını devam etmektedir. Son yıllarda batı şehirlerine, özellikle İstanbul'a, göç eden ciddi bir nüfus vardır.

Beytüşşebap Cizre Güçlükonak İdil Silopi Uludere şırnak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı