Adıyaman Görev Süresi

Adıyaman Merkez ve Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik, Tut İlçeleri Görev Süreleri

Adıyaman Görev Süresi
Bu içerik 11185 kez okundu.

Şark illerinden biri olan Adıyaman'ın zorunlu görev süresi ile ilçelerinin zorunlu görev süreleri aşağıda belirtilmiştir. Adıyaman il merkezi ve ilçelerinde görev almak isteyen personelin bilmesi gerekenler ile bu yerleşim yerlerinin durumlarını detaylı olarak açıklamaya çalıştık. Adıyaman ilinde Polis Memurları için operasyon tazminatı 140 TL civarındadır.

Merkez: Adıyaman il merkezi görev süresi 5 Yıldır. Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Batısında Akdeniz Bölgesiyle birleşen noktada yer alır.   Adıyaman ilinin Kuzeyinde Malatya, (137 Km) Batısında Kahramanmaraş, (161 Km) Güneybatısında Gaziantep, (153 Km) Güneydoğusunda Şanlıurfa (112 Km) ve Doğusunda da Atatürk Barajı (51 Km)  göleti ile sonlanır. Merkez ilçe dahil 9 ilçesi ile 406 köyü bulunmaktadır. İlçeleri Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut ilçeleridir. Adıyaman ili 370 25' ile 380 11' kuzey enlemi, 370 ve 390 doğu boylamı arasında yer alır. Adıyaman ilinin yüzölçümü 7 614 km2 , göller ile 7.871 km2 olup, deniz sevyesinden yüksekliği de 669 m dir.

Besni: Besni ilçesinin görev süresi 4 Yıldır. İlçe merkezi hariç olmak üzere ilçeye bağlı; 7 belde, 63 köy ve 10 mahalle vardır.

Çelikhan: Çelikhan ilçesinin görev süresi 3 Yıldır. 2015 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Çelikhan ilçesinin merkez nüfusu 9.205 olup, bucak ve köylerle birlikte 25.548’dır. Çelikhan ilçesi, doğuda Sincik ilçesi, batısında Malatya'nın Doğanşehir ilçesi, Güneyin de Adıyaman ili, Kuzeyin de Malatya ili Yeşilyurt ilçesi ile çevrilidir. İlçeye bağlı 1 kasaba ile 17 köy bulunmaktadır. İlçe ve Köylerin yerleşim yerleri genellikle dağlık ve engebelidir. Çelikhan İlçesi Adıyaman'a 56, Malatya'ya 57 km dir.

Gerger: Gerger ilçesinin görev süresi 2 Yıldır. 1954 yılında Adıyaman Malatya'dan ayrılıp vilayet olunca Gerger de ilçe oldu. Tarihi Gerger ismi ile ilçe adlandırılarak Aldüş köyü ilçe merkezi olarak seçildi. Tarihi Gerger ise adını halen Nefsi Gerger olarak sürdürmekte olup şu an resmi kayıtlarda Oymaklı köyü olarak geçmektedir. İlçe olmadan önce Malatya'nın Pötürge (eski: Mırün) e bağlıydı. Gerger ilçe olmadan önce ilçesi Güngörmüş köyü idi.

Gölbaşı: Gölbaşı ilçesinin görev süresi 4 Yıldır. Gölbaşı, Adıyaman ilinin bir ilçesidir. Adıyaman'ın batısında yer alır. Kuzeyinde Malatya, doğusunda Besni ve Tut İlçeleri, güneyinde Gaziantep, batısında Kahramanmaraş ili ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 860 metre civarındadır. Gölbaşı ilçe olmadan önce bağlı olduğu Besni ile beraber 1933 yılına kadar Gaziantep`e, 1933 yılından 1954 yılına kadar ise Malatya iline bağli kalmıstır.(Kurulduğunda Çataltepe Köyü'ne bağlı olduğundan;Pazarcık ilçesi aracılığıyla Kahramanmaraş'a da bağlı kalmıştır) 1958 yılında ilçe olmuştur. Gölbaşı İlçesi Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesini , Akdeniz'e bağlayan Devlet Karayolu ile DD'nin geçtiği bir güzergahta kurulduğundan, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerini birbirine bağlayan bir kavşak konumundadır.

Kahta: Kahta ilçesinin görev süresi 4 Yıldır. İlçe adının kaynağı; Kahtâ adının nereden geldiği yolunda kaynaklarda pek bilgi olmamakla beraber, tarihte, "Kâhta" isminin Persçe'de “Dağın Eteği” anlamına geldiği ve Komageneliler'den önce bölgede hakim olanPersler tarafından kullanıldığı, bu adın da eski yerleşim yerinin konumundan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Eski ilçe merkezi Eski Kâhta'dır ve Nemrut Dağı'nın eteklerinde yer almaktadır.

Samsat: Samsat ilçesinin görev süresi 3 Yıldır. İlçemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Adıyaman ilinin Güney-Doğu kesiminde yer almakta olup, km²’ye 35 kişi düşmektedir. Batısında Atatürk Baraj Gölü, kuzeyinde Kahta ilçesi, doğusunda Atatürk Baraj Gölü, güneyinde Atatürk Baraj Gölü (karşı kıyıda) Şanlıurfa ili Bozova ilçesi) bulunmaktadır. Yeni Samsat ilçesi, Atatürk Baraj Gölü'nün kıyısında üç yandan baraj gölü ile çevrili bir yarımada görüntüsü almıştır. Denizden yüksekliği 610 m olan ilçemizin il merkezine uzaklığı 47 km'dir. Arazi yapısı itibariyle ilçemiz, güneye doğru eğilimlerle alçalan bir ova görünümündedir. Bitki örtüsü olarak ekilen, hububat ve tütünden ibarettir.

Sincik: Sincik ilçesinin görev süresi 2 Yıldır. İlçenin başlıca kültürlerinin yanı sıra sanatsal kültürleri gelişmiş ve oldukça mana kazanmıştı.Sincikin yeni yeni yetiştirdiği genç sanatçı ve ozanlar Türkiyenin dört köşesinde Sincikin namı ve manasını büyütmektelerdir. İlçe ekseri olarak akrabadır. Sincik'in hane halkının büyük bölümü Reşi aşiretinin Karaçur ve Alikan koluna bağlıdır. İlçe Sincikin merkez konumu Karaman mahallesi (Avbi) dir. ilçede çiğköfte günleri olur ve sinciklilerin birbiriyle kaynaşmasını sağlar. Istanbul başta olmak üzere birçok yerde çiğköfte dükkanları açılmıştır. Bu dükkanlar Adıyamana artı bir değer katmıştır.

Tut: Tut ilçesinin görev süresi 3 Yıldır. Adıyaman şehir merkezine 60 km uzaklıktadır. Adıyaman'ın kuzey batısında, Güney Doğu Torosların bir uzantısı olan Hacı Muhammed Dağı'nın eteklerinde, "yeşillikler beldesi" olarak bilinen[kaynak belirtilmeli] bir ilçedir. Yolu dağlar arasından gitmekte olup, 14 kilometresi oldukça virajlıdır. İlçe nüfusunun yaklaşık 85-90%'ni Türkmenlerden oluşur ve sadece Türkçe konuşurlar.

adıyaman görev süresi adıyaman şark 2.şark
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yusuf Kaya     4 yıl önce İlçelerin terör parası da aynı mı ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı