2016 Birinci Dönem Patlayıcı Madde Arama Köpeği İdarecisi Eğitimi

Patlayıcı Madde Arama Köpeği ve idarecisi eğitim programları da her yıl iki dönem halinde düzenlemektedir.

2016 Birinci Dönem Patlayıcı Madde Arama Köpeği İdarecisi Eğitimi
Bu içerik 4828 kez okundu.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün değişik birimlerinde etkin olarak kullanılan patlayıcı madde arama köpek­lerinin eğitimine 2001 yılında başlanmıştır. Patlayıcı Madde Arama  Köpeği ve idarecisi eğitim programları da her yıl iki dönem halinde düzenlemektedir. Yeterlilik ve uygunluk açısından testlere tabii tutulan ve başarılı olan personel ve köpekler 18 hafta süreli eğitim programına kabul edilirler. Merkez Uzman Köpek Eğitmenleri tarafından KEM kampüsünde ve gerçek görev ortamlarında teorik ve uygulamalı olarak eğitimleri gerçekleştirilen kursiyer personel ve köpekleri program sonunda yeterlilik sınavlarına tabii tutulur. Başarılı olan patlayıcı madde arama köpeği ve idarecileri sertifikalandırılarak göreve sevk edilir.

Göreve sevk edilen patlayıcı köpekler ve idarecilerinin görev performans ve yeterlilikleri sürekli olarak takip edilir. Her görev köpeği ve idarecisi periyodik olarak en geç  2 yılda bir Merkez’e çağrılarak “Hatırlatma ve Adaptasyon Eğitim Programı’na katılır.
Bu alanda eğitilen köpekler, olası terör eylemlerinin önlenmesi ve can güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak; uluslararası toplantı organizasyonları, devlet büyüklerinin korunması, bina, araç, otopark, spor tesisleri, hava limanları, tören ve konser alanları gibi büyük ve kalabalık ortamların aranmasında etkin rol almaktadırlar.

Merkezimizde düzenlenen patlayıcı madde arama köpeği ve idarecisi eğitim programlarına Emniyet Genel Müdürlüğümüzün yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ve güvenlik işbirliği anlaşmaları çerçevesinde talepte bulunan yabancı ülke mücadeleci birimlerinden de kursiyerler katılmaktadır.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz'in katılımıyla 2016 yılı 1'inci Dönem Patlayıcı Madde Arama Köpeği İdarecisi 18 polis memuruna sertifika töreni gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğünce, Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü'nde 14 haftalık kursu başarıyla tamamlayan Görev Köpeği İdarecisi 18 polis memuruna düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

'Türk Polis Teşkilatı Huzur Ve Güvenliğin Her Alanda Takipçisi'

Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü'nde 26 Şubat Cuma günü yapılan törene Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı personeli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Köpek Eğitim Merkezi tanıtım filmi izlendi. EGM'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, törende yaptığı konuşmada, "Emniyet Teşkilatımız 171 yıllık birikim, deneyim ve donanımı ile ülkemizin, milletimizin medeniyet yürüyüşünde ihtiyacı olan huzur ve güven ortamına yaptığı katkıyla halkımızın haklı güven ve takdirine mazhar olmuştur" dedi.

Huzur ve güvenliğin her alanda takipçisi olan Türk Polis Teşkilatının, görevlerinde yardımcı olan teknolojik alt yapının yanında canlı unsurlardan olan köpeklerden de faydalandığını söyleyen Lekesiz, "Köpek Eğitim Merkezinin, Jandarma Teşkilatı, Hava Kuvvetleri, AFAD gibi pek çok kurumumuza eğitim programları düzenlemesinin yanı sıra, birçok ülkenin de suç ve suçluyla mücadele eden birimlerine destek sağlamak suretiyle, sadece teşkilatımızın değil aynı zamanda ülkemizin de kendi alanında gurur kaynağı olmuştur" diye konuştu.

Lekesiz, son zamanlarda yürütülen terörle mücadele çalışmalarında patlayıcıyla yapılan saldırılar ve tuzaklamalar şeklinde yeni bir eylem dokusuyla karşı karşıya kalındığına vurgu yaparak, bu durumun patlayıcı arama köpeklerinin daha aktif kullanılmasının önem kazanmasına neden olduğunu ifade etti. Lekesiz konuşmasını, "Mezun olan kursiyerler görevlerini ne kadar özen ve disiplin ile yürütürlerse polisimizin, askerimizin, korucularımızın şehit olması ve sivil insanlarımızın hayatını kaybetmesi gibi elim olaylar da o oranda azalacaktır. Bugün mezun edeceğimiz bu takımlar başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere insanımızın huzur ve güven ikliminin daha da güçlenmesine hizmet etmek için hemen görevlerinin başına gidecekler. Eğitim programının başarıyla bitirilmesine vesile olan idarecileri ve eğitimcileri kutluyorum" diyerek sonlandırdı.

Dereceyle bitiren Kursiyerlere Sertifikalarını Emniyet Genel Müdürü Celalettin LEKESİZ Verdi.

Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkan Vekili Cengiz Erişir ise yaptığı konuşmada, yıllık ortalama 50 görev köpeğini emniyet hizmetlerine kazandıran ve 9 farklı branşta görev köpeği bulunan Köpek Eğitim Merkezinde, bugüne kadar 3000'e yakın görev köpeğinin yetiştirildiğini ve 2016 yılı hedefinin ise 150 görev köpeği yetiştirmek olduğunu belirterek, 12 ayrı ülke polis teşkilatına yönelik gerçekleştirilen eğitimlerle toplamda 39 köpeğin bu ülkelere hibe edildiğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından, kursu dereceyle bitiren kursiyerlere sertifikaları Emniyet Genel Müdürü Lekesiz tarafından verildi. Diğer kursiyerlere sertifikalarının verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından, görev köpeklerinin hünerlerini sergilediği gösteri düzenlendi.

.
 

Patlayıcı Madde Arama Köpeği eğitimi planı takvimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı