Polis Memuru ek göstergesi 3600 olacak mı

Polisin Memurlarının ek göstergesi jandarma astsubaylar gibi 3600 olacak mı

Polis Memuru ek göstergesi 3600 olacak mı
Bu içerik 10023 kez okundu.

Polis Memurlarının ek göstergesinin 2200 den 3000 e çıkarılmasın ardından bu konuda yeni bir gelişme yaşandı. Polis memuru olan  Ahmet Yalçın'ın, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılıktan açtığı dava Manisa İdare Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Anayasa Mahkemesi Anayasa'ya aykırılık kararı verirse, üniversite mezunu yaklaşık 260 bin Polis Memuru emekli olduklarında emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri artacak.

Ahmet Yalçın, Polis Memuru maaşının hesaplanmasına ana dayanak olan 2200 ek göstergenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Manisa 1.İdaresi Mahkemesi'nda dava açmıştı.

Manisa İdare Mahkemesi 31 Aralık 2015 tarihli kararında; Anayasa Mahkemesi'nin daha önce 3390 sayılı yetki yasasını iptal ettiği hatırlatarak buna yasaya dayanarak çıkarılan 527 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) de dayanaktan yoksun kaldığı vurgulandı.

Dolayısıyla da 527 sayılı KHK ile emniyet mensuplarının yükseköğretim mezunları için ek göstergeyi '2200' olarak belirleyen 1 sayılı cetvelin Anayasa'ya aykırı olduğu tespiti yapıldı. Mahkeme, tüm bu nedenlerle 657 sayılı yasaya eklenen 1 sayılı cetvelin "1.derece kadroda bulunan yükseköğrenimliler için 2200 ek gösterge belirlenmesine ilişkin kısmının Anayasa'nın başlangıç kısmındaki ilkeler ile 2,6 ve 91.maddelerine aykırı olduğu ve iptali gerekeceği düşüncesiyle Anayasa Mahkemesi'ne" başvurmayı oybirliğiyle kararlaştırdı.

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, 1995 yılından bugüne uğradıkları haksızlığın 21 yıl sonra düzeltileceğine inandıklarını belirterek, "Davayı açtığımızda ek göstergemiz 2200 idi; şimdi 3000'e çıkarıldı ama yine aynı bakanlığa bağlı, aynı işi yaptığımız jandarma astsubaylarının altında kalıyoruz. Hükümetin seçim öncesi söz verdiği ve Meclis'ten çıkan yeni düzenlemeyle ise bizim ek göstergemizi jandarma uzman erbaşlarla birlikte 3000'e çıkardı. Yani ortaokul, lise mezunu jandarma uzman erbaşlarla, üniversite mezunu polisi aynı kategoriye koydu. Değil üniversite mezunu olmak, doktora bile yapsak ek göstergemiz değişmiyor" dedi. Emniyet mensupları olarak kimseden himmet beklemediklerini vurgulayan Sezer, hükümetin meclisin vermediğini hukuk yoluyla almak için Emniyet-Sen olarak mücadele ettiklerini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin 3600 ek gösterge taleplerini kabul etmesinin üniversite mezunu 250 bin polisi ilgilendirdiğini anlatan Sezer, çalışan polis maaşının ortalama 46 lira düşeceğini belirtti. Ancak emekli ikramiyesinin 17 ila 25 bin; emekli maaşlarının ise 400 ila 450 lira yükseleceğini söyledi.

Yaklaşık 40 bin polisin emekliliği hak etmesine rağmen emekli olmadığına dikkat çeken Sezer sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim teşkilatımız emekli olmaktan korkuyor. Çünkü geçinememekten korkuyor. Bu düzenleme çıkarsa korku da bitecek. Biz çalışmaya karşı değiliz, hakkımızı versinler. 12-12 çalışıyoruz. Bu teşkilat, çalışırken maaşının düşmesini göze alaraktan emekli olduğunda birilerinin kapısında ikinci bir iş yapıp ölmek istemiyor. 1995 yılından beri emsaline verilmiş olan hakkı 21 yıl sonra istiyor. Artık benim de bu hakkımı verin, huzur içinde emekli olayım, diyor. Anayasa Mahkemesi, kanun gereği mahkelemerce gönderilen itirazları 5 ay içinde karara bağlaması gerekiyor. Biz mahkemenin bu haksızlığa 'dur' diyeceğine inanıyoruz."

ek gösterge 3600 3000 ek gösterge
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Haşmet     5 yıl önce Şu ortamda mahkemelere ne kadar güvenilir? Ülkede adalet mi kaldı?
sarsalakaptan     6 yıl önce Asker ve Polisin Ek Gösterge Tablosu --9000--Genel Kurmay Başkanı --8400--Kuvvet Komutanları --8000--Orgeneral-Oramiral --7600--Korgeneral-Koramiral --7000--Tümgeneral-Tümamiral --7000--Emniyet Genel Müdürü --6400--Tuğgeneral-Tuğamiral --5400--Kıdemli Albay --4800--Albay --4300--Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Ankara-İstanbul-İzmir İl Emniyet Müdürleri --3600--Diğer Subaylar(Yarbay,Binbaşı,Yüzbaşı,Üsteğmenler,Teğmenler) ve Astsubaylar. --3600--Daire Başkanları ile Diğer Birinci Sınıf Emniyet Müdürleri --3000--Uzmançavuşlar --3000--2.Sınıf-3.Sınıf-4.Sınıf Emniyet Müdürleri, Emniyet Amirleri, Başkomiser-Komiser-Komiser Yardımcıları ve Polis Memurları(yükseköğrenimli) İşte Ek Gösterge Tablomuz. Allah Devletimize Zeval Vermesin. Askerimize lafımız yok, daha fazlasını hak ediyorlar, onlara helali hoş olsun. Ama bu polise yapılan zulüm nedir. Yukarıda yüksek öğrenimli polisler var, liseli polislerin durumu daha da vahim. Şimdi diyorum size biz aynı işi yapıyormuyuz? Yoksa yapmıyormuyuz? Şu anda Şırnak?ta, Diyarbakır?da, Hakkari de polis-asker operasyonu birliktemi yapıyorlar evet. Birlikte mi şehit oluyorlar evet. Aynı kurşunun önüne birliktemi geçiyorlar o da evet. Birbirlerine siper mi oluyorlar o da evet. O zaman yukarıdaki tablo nedir? Biz kendimizden geçtik, bari ailelerimiz rahat etsin. Askeride polisi de aynı ay yıldızlı tabuta sarılıp gömülüyoruz. Kendimiz için değil ailelerimiz için 3600 ek göstergeyi istiyoruz. Ben öldükten sonra en azından eşim, çocuğum, anam, babam bir şehit askerin eşi kadar maaş alsın, onun kadar rahat etsin. En azından ölümde eşit olalım. (Sakın ha askerlerimizin aldığı helaldir, onlara haktır, yanlış anlaşılmasın, ama bizim de istediğimizde hakkımızdır) Bu konuda en büyük görevde müdürlerimize düşüyor. Bizim teşkilatımızda en fazla vekillerle, bakanlarla diyaloğu olan onlar. Hiç değilse münasip bir dille bu konuyu dile getirseler. Mecliste vekil korumalığı yapan, bakan korumalığı yapan, başbakan korumalığı, cumhurbaşkanı korumalı yapan müdürlerimiz, amirlerimiz ve polis arkadaşlarımız bunları uygun bir dille dile getirseler de biz de hakkımız olanı alsak, en azından biz göremesek de eşlerimiz çocuklarımız görse iyi olmaz mıydı? Biz hazırız bu vatan için ölmeye, sonuna kadar varız, bugüne kadar olduğu gibi ve bugünden sonra olacağı gibi? Ama evladım, anam, babam, eşim, gardaşım ya onlar? Hiç değilse onlar gün yüzü görsün....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı