Polis intiharları dursun

Polis intiharları dursun diye artık herkesin harekete geçmesi gerekir. Polisin intihar etmesine neden olan faktörlerin başında öncelikle meslek içi mobing ve aşırı baskıcı tutum gelmektedir.

Polis intiharları dursun
Bu içerik 5468 kez okundu.

Polis intiharları dursun diye artık herkesin harekete geçmesi gerekir. Polisin intihar etmesine neden olan faktörlerin başında öncelikle meslek içi mobing ve aşırı baskıcı tutum gelmektedir. En son intihar eden ve polislerin gülen, güldüren yüzü olan Veli Çakı olayında olduğu gibi birbirini tetikleyen olumsuz şartlar sonucu polis intiharları oluşmaktadır.

Polis intiharlarını durdurmak için öncelikle insan sağlığına yakışır bir çalışma ortamı, insan psikolojisini bozmayacak ölçüde meslek içi tutum ve davranışlar ile polisini düşünen ve ona göre hareket eden yöneticiler olması gerekir. Emniyet teşkilatında görevli personelin sorunlarının ve taleplerinin doğru tespit edilebilmesi için yöneticilerin gerekli eğitimlerden geçirilerek mahiyetindeki polislere yaklaşım tarzının belirlenmesi gerekir. Çalışma ortamlarının polisin psikolojik ve sosyal hayatını olumsuz etkilemeyecek şekilde yeniden yapılandırılması gerekir. Polislerin mesleki ve sosyal hayata uyumunu artıracak tedbirlerin alınması, bu yönde geliştirilecek yeni yol ve yöntemlerin hayata geçirilmesi gerekir. Polislerin meslek yaşamlarındaki sıkıntı ve stres, onları olumsuz yönde etkilediği ve amirlerinden gördüğü psikolojik baskı ve mobinglerin sonucu olarak aşırı stres yaşayarak kendi hayatlarına son verdikleri bilinmektedir. Kişinin yaşam hakkı en doğal haklardan biridir. Bu hakkın insanın kendi eliyle son bulmasını önlemek hiç de zor olmamalıdır. Polis intiharları dursun diyerek polislerin de bir insan olarak ele alınması ve gerek meslek yaşamlarında, gerekse özel hayatlarında öncelikle insan olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmek gerekir. Polislik mesleği zaten toplumun sadece kötü tarafı ile mücadele içinde geçtiği için stres ve psikolojik sorunların ortaya çıkması gayet normal bir durumdur. Ancak şartlar böyle diye polislerin insan olduğu da unutulmamalıdır.

Polis intiharları dursun ve en azından bundan sonra yeni bir polis intiharı ile karşılaşmayalım. Allah’ın verdiği canı, insanın kendisinin alması kadar korkunç bir durum olmadığını bilen polislerin, intihara sürüklenmesi kadar can acıtan bir durum yoktur. Gerek maddi, gerekse manevi sorunu bulunan polisleri tespit etmek hiç de zor değildir. Önemli olan tespit edilen polislerin durumlarını her açıdan iyiye götürecek gerekli çalışmaları yapmaktır. İntihar eden polisler ile ilgili gerek meslek içi, gerekse adli yönden soruşturma yapılması sonucunda elde edilen verilerin sonraki intiharları önlemek için kullanılması ve bu yönde yeni stratejiler belirlenmesi iyi olacaktır.

polisin intihar nedenleri intihar sebepleri polis çalışma şartları polise mobing polise baskı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı