Anayasa Mahkemesi Polis Memuru lehine karar verdi.

A.Y.M, polisliğe geri dönmek için başvuran ancak talebi reddedilen bir polis memuruyla ilgili önemli bir karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Polis Memuru lehine karar verdi.
Bu içerik 7602 kez okundu.

Polis Memuru sağlığı el vermediği için önce Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfına geçirilmiş ve daha sonra da naklen başka bir kuruma geçmiştir. Polis memuru, 5 yıl sonra, dönmek için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurmuş ancak talebi "polis alımının polis meslek yüksekokulları ile polis eğitim merkezlerinden karşılandığı" gerekçesiyle reddedilmiştir.

Polis Memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen cevabın iptali için dava açmıştır. İdare Mahkemesi savunmasını, yine aynı noktadan, yani polis ihtiyacının PMYO ve POMEM'lerden karşılandığı noktasından devam ettirmiştir.

Ancak idare mahkemesi hem Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hem de davacının talebinde yer almayan başka bir gerekçeyle, polis memurunun sağlık durumunun uygun olmadığı gerekçesiyle, davayı reddetmiştir.

Polis Memuru, eğer dosyanın sağlık durumu yönünden ele alınacağını bilseydi farklı bir savunma yapacaktı. Memur, sağlık durumunun elverişli olduğuna dair yeni bir hastane raporu almış ancak Danıştay raporu dikkate almayarak idare mahkemesi kararını onamıştır.

Dosyayı bireysel başvuru kapsamında inceleyen Anayasa Mahkemesi, idare mahkemesinin tarafların talepleri arasında yer almayan başka bir gerekçesiyle dosyayı ele alması durumunda bunu taraflara bildirmesi ve tarafların savunma yapmalarına imkan tanıması gerektiğine dikkat çekerek, adil yargılanma ilkesinin ihlal edildiğine karar vermiştir.

Memurlar.Net - Özel

Anayasa Mahkemesi Polis Memuru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı