Askerliğini yapmayanlar özel harekat polisi olabilecek

Özel harekat askerlik şartı tamamen kalkmıştır. En az lise mezunu olupta askerliğini yapmayanlar özel harekata başvurabilir.

Askerliğini yapmayanlar özel harekat polisi olabilecek
Bu içerik 3512 kez okundu.

Öncelikle özel harekat askerlik şartı ilk olarak 17 Ağustos tarihinde yayınlanan 671 sayılı KHK ile getirilmişti. Bakalım ne diyor 671 sayılı KHK’da.

671 SAYILI KHK METNİ

Çeşitli ve Son Hükümler

MADDE 26– 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun ek 24 üncü maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve aynı Kanunun geçici 25 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beşinci fıkrası” ibareleri “altıncı fıkrası” şeklinde değiştirilmiştir.

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”

Yani 671 sayılı KHK ile diyorki özel harekat başvurularında askerliğini yapmış olma şartı ve askerliğin üzerinden 36 ay geçmiş olma şartı var. Zaten geçmiş yıllarda özel harekat başvuruları için askerlik şartı aranmıyordu. İlk defa bu yıl bu şart getirildi.

671 sayılı KYK ile bu şart getirildikten sonra tepki çekmiş yada farklı nedenlerden dolayı 29 Ekim de çıkarılan 676 sayılı KHK ile yukarıdaki yazdığımız ifade aşağıdaki şekilde değiştirildi.

676 SAYILI KHK METNİ

MADDE 28- 3201 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunları, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir. Bu fıkra kapsamında alınacak olanların eğitim süresi ve eğitim şekline ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Bakanlık tarafından belirlenir.”

ÖZET

Olayın özeti 671 sayılı KHK ile eklenen askerlik ve 36 ay şartı 676 sayılı KHK’da yer almıyor. Bunun ne demek olduğu ortadadır.

askerlik yapmayanlar özel harekat polisi olabilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı