Evlilik Tahkikatı Kalktı Mı?

Emniyet Teşkilatı Kanunu Disiplin Tüzüğü evlilik tahkikatı hakkında ne diyor

Evlilik Tahkikatı Kalktı Mı?
Bu içerik 9191 kez okundu.

Yeni mesleğe başlayan Emniyet Hizmetleri Sınıfı mensupları evliliğe adım atmayı düşündüklerinde evlilik tahkikatı yaptıracak mıyım yaptırmayacak mıyım diye düşünmektedirler.

Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışalım. "İdareye haber vermeden ya da bunun üzerine yapılacak soruşturmaya ilişkin 2 aylık süreyi beklemeden evlenmek" hükmü Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü'nde yer almaktayken, bu tüzük yürürlükten kaldırılarak yerine 682 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri yürürlüğe girmiştir. 682 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de evlilik tahkikatına yer verilmemiştir fakat 8 inci maddenin 13 üncü fıkrasının (ş) bendinde; "İffetsizliği bilinen veya alışılmış olan bir kimse ile bilerek evlenmek ya da evlilik bağını devam ettirmek veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmak ya da nikahsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar etme." hükmünü meslekten çıkarma cezasını gerektiren fiillerden saymıştır.

Bu nedenle yeni bir yasal düzenleme yapılana kadar sistem evlilik tahkikatını zorunlu kılmasada bizce yaptırmakta fayda var.

evlilik tahkikatı evlenmeden önce soruşturma araştırma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı