Çarşı ve Mahalle Bekçisi Çalışma Saatleri Düzenleniyor

Çarşı ve Mahalle Bekçisi haftada en fazla 40 saat çalışacak ve en az bir gün istirahat edecek.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Çalışma Saatleri Düzenleniyor
Bu içerik 4463 kez okundu.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi Dördüncü Bölüm Çalışma saatleri ile ilgili kısım incelendiğinde; Madde 12 'de; "1- Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma süresi kırk saattir. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre arttırılabilir. 2- Günlük çalışma saatleri esas olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar olan zaman dilimini kapsayacak şekilde düzenlenir. 3- Çarşı ve Mahalle Bekçileri güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen çalışma süresi ve saatleri dışında çalıştırılamaz. Gvenlik ve kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk hallerine ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir." fıkraları yer almaktadır.

Kanun Tekifindeki 1 inci fıkrada çaşılma saatleri haftada 40 saat ile sınırlandırılmış. Haftada 40 saat çalışma süresi demek haftada 6 gün çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri için günde 6,6 saat mesai demektir.  Haftada 40 saat çalışma süresi demek haftada 5 gün çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri için günde 8 saat mesai demektir. 

Kanun teklifinin 1 inci fıkrasında haftada en az bir gün istirahat verileceği belirtilmiştir. Bahse konu fıkra gereği  haftada 5 gün veya daha az çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri için haftada 2 gün veya 3 gün istirahat etmenin önü açıktır. Mevcut Kanun ve Yönetmeliktede bu çalışma saatleri uygulanabilmekte ve herhangi bir kısıtlayıcı durum söz konusu değildir. Ayrıca hafta istirahatlerinin ardışık kullanılmasına engel bir durum da söz konusu değildir. Üst üste 2 gün yada 3 gün istirahat verilmesinde kısıtlama yoktur.

Kanun Teklifinin 2 inci fıkrasında ise Çarşı ve Mahalle Bekçisinin bir günde ne kadar çalışılacağı hakkında bilgi verilmiş, ve bu fıkra saat sınırlamasını güneşin batışında doğuşuna kadar olan süre olarak tanımlanmıştır. Bu süre bazı günler 13,5 saate kadar çıkmaktadır. Kanun Teklifinin 1 inci ve 2 inci fıkralarını esas alıp ve Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin istekleri göz önüne alındığında 2+1 mesai sistemine ivedi geçilmelidir. Haftanın 6 günü gece çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çalışma saatlerinin en kısa zamanda en ideal olan çalışma şekli 2 gün çalışıp 1 gün istirahat şeklinde düzenlenmesi dileğiyle...

Bahse konu içeriği sitemizden kopyaladığınızda sayfamıza aktif link vermeniz gerekmektedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Çalışma Saatleri mesai düzenleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı