Toplu Taşıma Araçlarında Sivil Polis Denetimi

Toplu Taşıma Araçlarında Sivil Polis Denetimi
Bu içerik 1963 kez okundu.

Polis sorumluluk bölgelerinde suç ve suçluyla mücadele, trafik düzeni, sosyal hayatın içinde olan sorunların çözümü gibi hemen her alanda insanların en büyük destekçisi olan Emniyet Teşkilatı, trafikte toplu taşıma araçlarının karıştığı kazalar ve ölümlerle sonuçlanan neticelerine de çözüm bulmak için kolları sıvadı.

Ankara'da toplu taşıma araçlarında polisler artık sivil görevli olarak yer alacak ve toplu taşıma aracının şoförünün yaptığı kural ihlallerini artık kayda alarak cezai işlemini anında uygulayacak. Bu uygulama sayesinde normal yolcu gibi görünen polislerin varlığı sürücülerin daha dikkatli davranmalarını ve trafik kurallarına riayet etmelerini sağlayacak. Bu ve benzeri uygulamalar sayesinde ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan trafik terörünün de önüne geçilmesi palanlanmaktadır. Özellikle toplu taşıma araç sürücülerinin karıştığı kazaların medyada ve halk arasında dikkat çekmesinin de bilincinde olan Ankara Emniyeti bu tür uygulamaları Ankara geneline ve ardından alınacak sonuçlara göre Ülke geneline yayılmasını temenni ediyoruz. 

2015 yılı Mart ayında başlayan ve halen devam eden denetimlerde, Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı sivil bir ekip, her gün rastgele belirledikleri otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarına ve taksilere yolcu gibi biniyor. Günün herhangi bir saatinde yapılan denetimlerde polislerin yolcu gibi bindiği toplu taşıma aracı, güzergah boyunca mini kamerayla kayıt altına alınıyor.

Kamerayla belgelenen kayıtların ardından trafik kural ihlali yapan toplu taşıma aracı trafik ekiplerince durduruluyor. Bu sırada araç içindeki yolculara ve sürücüye kendisini tanıtan sivil polis ekibi, yapılan hataları sayarak sürücüye cezai işlem uygulanacağını belirtiyor.

Vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanan bu tür uygulamalar Ankara trafiğinde hemen fark yarattı. Toplu Taşıma Araçlarında Sivil Polis Denetimi halen devam etmektedir.

sivil polis uygulamaları ankara trafiği trafik terörüne çare trafikte yaşanan sorunlar toplu taşıma araçları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı