Memurların yıllık izin süreleri artıyor

Memurların yıllık izin süreleri artıyor
Bu içerik 3472 kez okundu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu yeni yapılacak değişikliklerle günümüz şartlarına uygun hale getirilecek. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından ortak yürütülen çalışmalarda yapılacak değişiklikler yavaş yavaş netleşmeye başladı. Devlet memurlarının yıllık izin süreleri artacak hale getiriliyor. Göreve yeni başlayan bir devlet memuru 10 yıllık memur olana kadar yılda sadece 20 gün izin kullanabiliyordu.

Memurların yıllık izin sürelerini artıran yeni hesaplama sistemi ise yine aynı ancak yılda kullanılan izin süresi sadece mesai saatlerinin olduğu günler baz alınarak hesaplanacak. Yani basit hesapla 20 gün senelik izine ayrılacak olan bir memur 4 hafta sadece mesai saatlerinin olduğu günler izin hesabında baz alınacak. 4x5 gün=20 gün hesabı yıllık izinlerin hesaplanmasında kullanılacak. Hafta sonları da hesaplandığında 10 yıllık olana kadar tüm devlet memurları her izin döneminde minimum 4 gün fazladan kullanabilecek. Bu da yılda kullanacağı senelik izin miktarına minimum 8 gün eklenmesi demektir.

657 sayılı yeni Devlet Memurları Kanununda memurların yıllık izin sürelerini artacak. Yeni kanun ile izinde geçirilen süreler içinde resmi tatil günleri yıllık izin süresinden sayılmayacak. Böylece izin hesabında iş günü esası getirilerek işçilerde olduğu gibi bir sistem hayata girecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, SGK'ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü iken yeni kanunla bu süre aynen korunacak ancak kullanılan izin sürelerinde hesaplanan haftasonları yeni hesaplamada olmayacak.

657 sayılı yeni Devlet Memurları Kanununda memurların yıllık izin sürelerini artacak haberi en çok polisleri üzecek gibi görünüyor. Çünkü normal izinlerine bile çıkamayan Polisler diğer devlet memurları ile arasındaki ayrımların artarak devam etmesinden muzdaripler.

polislerin izinleri senelik izin miktarı senelik izinler artıyor yeni devlet memurları kanunu 657 sayılı devlet memurları kanunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı