Polislerin 2. Şark Görevini Danıştay İptal Etti

Polislerin 2. Şark Görevini Danıştay İptal Etti
Bu içerik 80241 kez okundu.

Polislerin 2. şark görevini Danıştay 5. Dairesi iptal etti. Manisa ilinde görevli bir Polis Memurunun müracaatı ile idare mahkemesi Polis Memurunun müracaatını haklı bularak 2. Şark görevinin iptal edilmesi yönünde karar vermişti. Bu karara itiraz eden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başvurusunu inceleyen Danıştay 5. Dairesi, idare mahkemesinin aldığı kararın yerinde olduğuna karar vererek polislerin 2. Şark görevinin iptal edilmesi kararını onamış oldu.

Polisler açısından büyük bir sorun olan 2. Şark görevleri artık tarih olacak gibi görünüyor. Hükümet tarafından yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar polisler, bu mahkeme kararını emsal göstererek ikinci şark görevlerini iptal ettirebilecek. İlk şark görevini yerine getirme zamanı olarak polisler genelde mesleğin ilk 5-10 yılı arasında bir zamanı seçmektedir. Bu süre zarfında genelde çocuklar küçük olduğu için şark görevleri ileriki zamanlara göre daha rahat yapılabilmektedir. İkinci şark görevlerinin zamanlamasına bakıldığında ise meslek olarak daha tecrübeli bir duruma gelen polislerin çocukları büyümekte, lise veya üniversite çağına geldikleri görülebilmektedir. Hal böyle olunca aile birlikteliğinin sağlanması ve aile düzeninin korunması açısından değerlendirildiğinde polislerin ikinci şark görevleri büyük bir risk içermektedir. 2. Şark görevlerinde polislerin gönüllülük esasına göre planlama yapılması çok daha iyi olacaktır. Polislerin gerek görev zorlukları, gerekse çalışma şartlarındaki kötülükler düzelmediği için gerek şark görevlerinde, gerekse batıdaki görevlerde yeterince ezildikleri aşikardır. Polislerin çalışma şartları ve çalışma ortamları ile meslek içi hiyerarşik düzende rastlanan olumsuzluklar giderilmediği müddetçe Polislerin görevlerinden maksimum verimi almak gün geçtikçe zorlaşacaktır. Mesleğin her alanında ve özel hayatlarında sürekli fedakarlık yapılması istenen kesim olan Polis Memurlarının zorunlu 2. Şark görevlerinin iptal edilmesi azımsanmayacak bir gelişmedir.

Polislerin 2. Şark görevini Danıştay iptal etti haberi en çok 2. Şark için oldukça huzursuz olan ve meslek açısından yeterli tecrübeye sahip polislerin ve ailelerinin içini rahatlatmıştır. Anayasa “yeni çıkan bir kanun kendinden öncekilerin aleyhine ise işlemez, lehine ise işler” demektedir. Mesleğe giriş tarihinde 2. Şark görevi diye bir şey olmayan polis memurlarının en azından anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilecekleri bilinmelidir.

şark görevi sorunları ikinci şark sorunu polislere 2. şark ıı. şark iptal oldu polise 2. şark olmayacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mehmet ali     6 yıl önce Şu anlayışa karşıyım.ben gittim oda gitsin.
Av. Yüksel Somuncu     7 yıl önce Son zamanlarda bazı facebook ve internet sayfalarında Danıştay 'ın 2. Şark gorevi ile ilgili vermiş olduğu bir karar izinsiz olarak kullanılmakta ve polis memurları yanlış yönlendirilmektedir. Danıştay 'dan almış olduğumuz onama kararı münferit olarak açılmış bir davanın sonucudur. Ayrıca 5. Daireden değil 16. Daireden çıkmıştır. 2013 yılında 5. Daire tarafından da aynı karar alınmıştır. Ekim ayı içersinde de Danıştay 16. Daireden yine birden fazla onama kararı verilmiştir. Fakat bu kararlar her dava açan personelin atamasının iptal olacağı anlamına gelmemektedir. Emsal olması açısından çok önemlidir. 2012 yılından beri edindiğimiz tecrübeye göre personelin ilk şarktan dönüş yılı, sırası ve özellikle de hakim görüşü daha da önemlidir. Sanki 2. Şark tümden iptal edilmiş gibi polis memurlarını yanlış yönlendiren haberlere itibar edilmemesini önemle rica ederiz. Av. Yüksel Somuncu
Murat     7 yıl önce İyi de biz çoluk çocuğu bırakıp gittik. Çocuklar bir yerde ben şarkta sefil olduk. Bunun hesabını kim verecek?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı