Memur maaş hesaplama sistemi değişiyor

Memur maaş hesaplama sistemi değişiyor
Bu içerik 2730 kez okundu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu üzerinde köklü değişiklikler planlayan hükümetin çalışmalarından biri de memurların maaş hesaplama sistemleri üzerinedir. Memur maaş hesaplama sistemi yeni 657 sayılı kanuna göre performansa dayalı olacak. Performans sistemine göre ödeme şeklinde ise memur maaşını belirleyecek en önemli kriter ise emsallerine göre fazla çalışma olacak.

Memur maaş hesaplama sistemi değişiyor ve böylece emsallerinden daha fazla çalışan hemşire, polis, askeri personel gibi memur grupları diğer memurlardan belirli oranda fazla maaş alacak. Memur maaş hesaplama sistemine getirilen bir yenilik de yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre olumlu performans gösteren memurların maaşları da fazla olacak. Devlet memurlarının haftalık çalışma saatleri 40 saat olarak belirlenirken bu kapsam dışında çalışan polis, hemşire ve askeri personel gibi memur kesimlerinin haftada minimum 56 saat çalıştıkları bilinmektedir. bu fazla çalışma saatlerine karşılık cüz-i miktarda ödeme alan memur kesimleri artık performansa dayalı sistem ve fazla çalışma sisteminin maaşlara yansıtılması sonucu çok daha fazla ek çalışma ücreti alabilecek. Performans ödemesi olarak da lanse edilen bu ödemeler Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek performans ödeneğinden karşılanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak köklü değişikler özellikle Polis ve Askeri personelin beklentilerini karşılayacak düzeyde olabilir. Ek görevler ve olağanüstü durumlarda sürekli çalışma durumunda kalan bu memurlar, çalıştıkları süreler göz önüne alınarak performans ve fazla çalışma ücretleriyle iyi bir maaş düzeyine erişebilirler.

Memur maaş hesaplama sisteminde yapılacak değişiklikle performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel, yeni yasa taslağına göre diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ödenecek bu ücretler yıl sonunda memurun hesabına yapılacak.

memura performans ödemesi yeni 657 sayılı yasa devlet memurları kanunu memurların maaş hesaplaması fazla çalışma ücretleri polis maaşları artıyor asker maaşları zamlanacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı