Kışın araçlarda dikkat edilecek hususlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü bir uyarı yayınlayarak sürücüleri kış mevsiminde dikkatli olmaya davet etti.

Kışın araçlarda dikkat edilecek hususlar.
Bu içerik 1863 kez okundu.

Kış mevsiminde araçlarda dikkat edilecek hususlar konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü bir uyarı yayınlayarak sürücüleri dikkatli olmaya davet etti. Kış mevsiminde vatandaşlarımızın güven içinde seyahat edebilmeleri için alınacak trafik tedbirlerinin hangileri olması gerektiği konusunda bir uyarı yayınlayan EGM, tüm sürücü ve yolcuların güven içinde seyahat etmeleri için alınacak tedbirleri tek tek açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü; soğuk hava dalgasının tüm ülkeyi kapsamı altına aldığı şu günlerde vatandaşlarımızın güven içinde seyahat edebilmeleri için trafik tedbirlerini belirleyerek halka duyurdu.

Kış mevsiminde araçlarda dikkat edilecek hususların hangileri olduğu konusunda yapılan açıklamaya göre;

  • 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunlu olduğundan, bu yöndeki denetimler arttırılacak.
  • Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar başta olmak üzere sürücüler üzerinde uykusuz, yorgun ve süre dışı araç kullanımını önlemeye yönelik denetimlere ağırlık verilecek.
  • Hava akımına maruz kalan köprü, tünel, menfez gibi yerlerde, sis ve gizli buzlanmanın oluşacağı göz önünde bulundurularak sürücüler megafon vb. yöntemlerle uyarılacak.
  • Vatandaşlarımız kış şartlarında güvenli araç kullanımı, trafikte karşılaşabilecekleri riskler, araçlarında zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları konularında yazılı ve görsel medya kanalları ile düzenli bir şekilde bilgilendirilecek.
  • Hava, yol ve trafik durumuna ait veriler; karayolları, belediye, emniyet, sağlık, araç kurtarma hizmetleri, tamir ve bakım servislerine ait iletişim ve ulaşım bilgilerini içeren kroki ve broşürler hazırlanacak.
  • Sisli ve yağışlı olan veya zincir takılması gereken yol kesimlerine gelinmeden önce taşıt sürücüleri, bizzat durdurularak veya araç megafonlarıyla , yavaş ve dikkatli seyretmeleri, ayrıca gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacak.
  • Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, sürücüler karayolu elverişli hale gelinceye kadar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler) bekletilecek, bu süre içerisinde terminallerden çıkış yapacak otobüslerin hareketlerine izin verilmeyecek.
  • Yağış nedeniyle yol kapanması veya trafik akımının yoğunlaşması gibi hallerde, araçların daha önceden belirlenen alternatif güzergahlara yönlendirilmeleri sağlanacak.
kış tedbirleri trafik tedbirleri trafikte kış önlemleri trafik polisi uyarıları kar nedeniyle alınacak tedbirler polisin dikkat ettiği hususlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 Taltif Tutarları
2020 Taltif Tutarları
Bayan Bekçi Alımı
Bayan Bekçi Alımı